KEGEV

Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı (KEGEV)

Vakfımız 1990 yılında, Sayın Hüseyin ARABUL öncülüğünde, Rahmetli Sayın M. Lütfi SUYOLCU, Rahmetli Sayın Naci AKDOĞAN, Sayın Hasan TONBUL, Sayın Sıtkı KAYALI, Sayın Kamil AKÖZ, Sayın ALİ ALKIŞ ve Sayın Gündüz KUTUCU tarafından kurulmuştur.

KEGEV, 32 yıllık faaliyet gösterdiği sürece ; KEGEV gönüllüleri, KEGEV mütevelli heyet üyeleri ve KEGEV Yöneticileri ile Kuşadası Ticaret odası, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Kaymakamlığı başta olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerinin hep desteğini almışve halenişbirliğini sürdürmektedir.

Vakfımız halen; 23 Kurumsal , 130 mütevelli heyet üyeleriyle çalışmalarına, KEGEV Özel Ü. Naci AKDOĞAN Okulları, KUAKMER (KEGEV Kuşadası Özel ARABUL Kültür Merkezi), SEYAKMER(Sevil- Yaşar ALTAŞ Eğitim ve Kültür Merkezi – Dijital ve Materyal Çocuk Kütüphanesi)ile hizmet vermeye devam etmektedir. (12.01.2022)

Yönetim Kurulumuz

ŞEFİK SÖZER
(YÖNETİM KURULU BAŞKANI)

KAMİL AKÖZ
(YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI)

HÜSEYİN ARABUL
(SAYMAN)

ÖMER GÜNEL
(KUŞADASI BELEDİYESİ TEMSİLCİSİ)
(ÜYE)

ÖZDEN DAĞTEKİN
(KUŞADASI TİCARET ODASI TEMSİLCİSİ)
(ÜYE)

A. VOLKAN ALKIŞ
(GENEL SEKRETER)

MELTEM GÜNAYDIN
(ÜYE)

HAYATİ ATLI
(ÜYE)

Denetleme Kurulumuz

ZERRİN BAĞCİVAN
(ÜYE)

TEVFİK KASNAK
(ÜYE)

FATMA KIRLI
(ÜYE)

İdari Kadromuz

Şadiye EVGİN

(KEGEV Müdürü)

EYLEM AKGÜN

(KUAKMER SORUMLUSU )

Nazmiye KOCABAŞ

(Sanat Tarihçi)

Burçin ÇAMLI

(Mutfak Görevlisi)

AHMET AKYOL

(BEKÇİ)

Seymen Karataş

(BEKÇİ)

Kurulduğu günden bugüne;

 • Vakfımız, kuruluşunun ilk yıllarında Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışmasına destek vermiştir.
 • KEGEV kurulduğu yılda, Kuşadalıların sağlıklı ve ekonomik biçimde uluslararası TV yayını izleyebilmesi için “ uydu anten” tesisinin kurulması çalışmalarını başlatmış, 1991 yılında tamamlanmasını sağlamış ve kullanıma açmıştır.
 • Kurulduğu yıldan itibaren Kuşadası’nın ilk Folklör Ekibini oluşturan KEGEV, dansçıların eğitiminden, gösterime çıkmalarına kadar gerekli bütün eksikleri tamamlamış, gösteri yapmaları için uygun koşulları oluşturmuştur. 1998 yılında “KEGEV FolklörDerneğini “ kurmuştur. Böylelikle Kuşadası’nın ilk folklör derneğini ve resmi ekibini oluşturmuştur. Dernek Faaliyet gösterdiği dönemlerde Kuşadası turizmi için önemli çalışmalar yapmıştır.
 • KEGEV, 1990 yılında yarım kalan “ Çakabey ortaokul (şimdiki adı ile Atatürk ortaokulu inşaatının “ tamamlanması için kurumlarla gerekli görüşmeleri sağlamış, inşaatın tamamlanması için bağış kampanyası başlatmış ve okulun tamamlanması sağlamıştır.
 • Kurulduğu yıldan itibaren öğrenci bursu vermeye başlamıştır. Halen burslar devam etmektedir.
 • 1993 yılında Adnan Menderes Üniversitesinin Turizm ve Otelcilik Bölümü’nün Kuşadası’nda açılması için öncülük yapmıştır.
 • Turizmin başkenti olarak kabul edilen Kuşadası’nda yabancı dil eğitimi veren bir özel okulun eksikliğini duyan KEGEV Yöneticileri, 1993 yılında tamamen bağışlarla gerçekleşen KEGEV Özel Naci AKDOĞAN kolejini açmıştır. Okulumuz; Rahmetli SayınNaci AKDOĞAN ‘ın18,620,44 m2 lik bağışladığı arsa üzerinde, Anaokulu, anasınıfı, ilköğretim ve orta öğretim olmak üzere Kuşadası ve çevresine 30 yıldır hizmet vermiştir ve hizmet vermeye devam etmektedir.
 • Vakfımız, Kurulduğu günden bugüne Kuşadası için eğitim, kültür ve sanat konularında çeşitli paneller, oturumlar, söyleşiler, sempozyumlar düzenlemiştir.
 • Vakfımız, 1994 yılında, Sayın Ülkü ARISOY’un değerli eşi Rahmetli Sayın Sunullah ARISOY’ un kitaplarını bağışlamasıyla, KEGEV Özel Naci AKDOĞAN Kolejinde M. Sunullah ARISOY’ adına kütüphane kurmuştur.
 • Sayın Zehra KUTLU 1996 yılında %50 hissesinin bulunduğu “ Müftünün evi” olarak bilinen evde kendine ait hissesini Vakfımıza bağışlamıştır. KEGEV, Kalan % 50 sinide diğer mirasçılarından almıştır. Vakfımız, Kuşadası Belediyesinin ve Sayın Hüseyin ARABUL’un destekleriyle tarihi binayı ayağa kaldırılmış, 7.Eylül.2015 de “KEGEV Kuşadası Özel ARABUL Kültür Merkezi “ni yani herkesin bildiği adıyla KUAKMER ‘i,Kuşadalıların hizmetine açmıştır. Halen hizmet vermeye devam etmektedir.
 • 1996 yılında Sunullah ARISOY “Türk Dili Ödülü “ olarak başlayan yarışmamış, kısa bir süre sonra “Şiir Yarışmasına” dönüşmesiyle 27 yıldır ulusal çapta saygınlığını arttırarak Vakfımız tarafından düzenlenmektedir.
 • İlk KEGEV tiyatro ekibi 1998 yılında kurulmuş, bünyesinde,çeşitli oyunlar hazırlanmış, Kuşadası ve çevresinde sahnelemiştir.
 • 2003 yılında KEGEV tesislerinde çalışmalarını sürdüren Türk sanat müziği ve Türk Halk Müziği koroları Vakfımız bünyesinde çeşitli konserler vermiş,dans atölyesi ekipleri Ulusal çaptaki yarışmalara katılmış ve dereceler kazanmışlardır.
 • 2009 yılında İŞKUR- İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve KEGEV işbirliği ile Turizme ara eleman yetiştirme kursları düzenlenmiş, mezun olan öğrenciler Vakfımız tarafından 4 ve 5 yıldızlı otellerde çalışmak üzere işe yerleştirilmiştir.
 • Rahmetli Sayın Sevil ALTAŞ ve Kızı Sayın Meltem GÜNAYDIN tarafından kendilerine ait olanevi, 2012 yılında Mülkiyeti Kuşadası Belediyesine, Kullanım hakkının %50 si KEGEV’ e , diğer %50 si Kuşadası Belediyesine şartlı olmak üzere “ Sevil- Yaşar ALTAŞ Eğitim ve Kültür Merkezi” – “Dijital ve Materyal Çocuk Kütüphanesi”yapılması için bağışlanmıştır. 2020 yılından bugüne 900 ü aşmış üyesi ile birlikte, hem kütüphane – hem de çocuklara yapılan etkinlikler ile hizmeti vermektedir.
 • 2014 yılında Kuşadası’ nın ve çevresinin tarihini göster fotoğraflar ile anlatan “ Kuşadası Prestij Kitabı “ 2000 adet olarak bastırılmıştır. İhtiyaca karşılık 2017 yılında 995 adet daha basımı gerçekleştirilmiştir.